Bomber, Bluejacket CC at conference races

Braham JR Rachel Eskuri placed 6th for All-GRC at the Oct. 11 conference finals.

Braham junior Rachel Eskuri placed 6th at 16:53, and freshman Thomas Warner ran to a personal-best 18:23 for 7th place to highlight the Bombers’ work at the Oct. 11 Great River Conference championships hosted at Pine City.

Those two earned All-Conference honors for their high placings. Both Bomber teams took 5th at the meet which was won by the Pine City girls and the Hinckley-Finlayson boys.

More Bomber varsity boys running personal-bests on the PC course were Connor TenNapel (20:38), Nick Jones (20:46) and Sam Foote (20:57).

H-F’s Breezy Schultz was the girls medalist at 15:54, and the Jaguars’ Jeremiah LeTourneau was the boys medalist at 17:39.

GRC Cross Country

 GIRLS: Pine City 31, Hinckley-Fin. 55, Rush City 70, Mille Lacs 87, Braham 96. Bombers: Eskuri 6th 16:53; Westman 18th 18:04; Winter 25th 19:28; Anderson 29th 20:32; Patterson 30th 21:09.

BOYS: Hinckley-Fin. 43, Pine City 47, Rush City 64, East Central 93, Braham 117. Bombers: Warner 6th 18:23; TenNapel 26th 20:38; Jones 27th 20:46; Foote 28th 20:57; Anderson  29th 21:08.

 

Junior Ashley Winselman was cheered on by Bluejacket CC coach Linda Droubie at the Oct. 16 Cambridge-Isanti Invite on Grandy Nine GC.  Photos by Greg Hunt

• Both Bluejacket teams placed 6th when the Mississippi 8 Conference finals were run at St. Michael Oct. 11. The Buffalo boys slipped past St. Michael-Albertville by one point for the title, and the swift Monticello girls defended their championship.

Seniors Darren Codner (18:07), Patrick Jones (18:10) and Dylan Korta (18:10) packed up well to lead the Bluejacket boys at the M-8s. Pacing the Bluejacket girls were senior Paige Muehlhauser (17:00), senior Taylor Oullette (17:44), junior Ashley Winselman (17:53) and senior Amy Head (17:54).

St. Michael’s Rachel King was the girls medalist at 14:30, and the Knights’ Brendan Sage was the boys medalist at 15:43.

Mississippi 8 Cross Country

Girls: Monticello 35, St. Michael-Alb. 48, Big Lake 62, Buffalo 77, Rogers 133, Cambridge-Isanti 168. Bluejackets: Muehlhauser 27th 17:00; T.Oullette 33rd 17:44; Winselman 35th 17:53; Head 36th 17:54; Swanson 37th 18:23; M.Oullette 38th 18:32; Guimont 39th, 18:32.

Boys: Buffalo 49, St. Michael-Alb. 50, Monticello 62, Rogers 102, Big Lake 125, Cambridge-Isanti 158. Codner 28th 18:07; Jones 29th 18:10; Korta 30th 18:10; Fosse 35th 18:45; Magnuson 36th 18:55; Yurczyk 38th 19:06.

• On Oct. 16, the Cambridged-Isanti Invite was run at the Grandy Nine GC. The Bluejacket boys finished as runners-up to Coon Rapids, and the Monticello girls tipped Big Lake by six points to win. The C-I girls were 7th, and the Braham girls were 8th, with the Bomber boys finishing in 9th place.

up arrow