Jacket CC runs at Buffalo; Bombers battle at Johnnie Bread

The Cambridge-Isanti boys cross country placed 10th and the girls finished in 11th place at the Sept. 27 Buffalo Invite. Both teams saw nice progression and lower times as the season heads to the Oct. 11 Mississippi 8 finals.

Dylan Korta again led the way for the C-I boys with a 17:47 time, with teammates Patrick Jones and Darren Codner finishing roughly 10 seconds back.

“The is the first time that we have had all three in the 17:00s and that is a great step,” described C-I Coach Josh Lowman. “Nate Wallman had another great race as he finished 4th for the Jackets, and he was followed by seniors Stuart Yurczyk and Andrew Fosse. This is a very positive meet as we have inched closer to both conference opponents as well section opponents.”

• The JV boys had a strong showing as they finished 5th out of 15 teams (only 9 points out of 4th). They were led by 9th grader Tyler Magnuson in a solid 19:03 and 10th grader Henry Boettcher in 19:14.  “These two, along with several others, could really make some strides with mileage in the upcoming summer,” said Coach Lowman, “It is exciting to see them learning how to race and  continuing to lower their times.”

• In the MS boys race, C-I’s Kenny Knudson finished in 3rd place out of 140 runners.

 

• Senior Paige Muehlhauser led the varsity girls in a time of 17:06, which was over 20 seconds faster then her time last year on the same course.

“I really think that Paige is primed to peak at the right time for the conference meet,” added Coach Lowman.

Paige was supported by strong sub-18:00 races from Maddie Ouellette (17:51) and Kylie Guimont (17:58). Amy Head, Taylor Ouellette and Ashley Winselman also flirted with breaking the 18:00 mark.

“The girls worked amazingly hard this week and raced very well on top of that.  It will be exciting to see how this will pay off in the weeks to come,” continued Coach Lowman.

The JV girls were led by new member Shelby Swanson as she finished in 39th (out of more than 180 runners) in a great time of 18:31.  She was followed by Brittany White (19:07) and Brooke Thunstrom (19:27).  “Another high point is seeing Brooke racing at this level again,” noted Coach Lowman.

The MS girls had nice performances from 7th graders Alyson Niebur, Leah Pixler, and Sam Miller who all finished in the upper half of their very competitive races.

Buffalo Invite

BOYS: Buffalo 65, Orono 75, Hutchinson 79, Mound-Westonka 110, Marshall 139, Shakopee 148, Delano 218, Waconia 247, Big Lake 254, Cambridge-Isanti 270, Mankato East 273, Rogers 283, Becker 324, St. Michael-Alb. 342, Zimmerman 368. Bluejacket Ind.: Korta 30th 17:47; Jones 38th 17:58; Codner 40th 17:58; Wallman 79th 19:15; Yurczyk 83rd 19:30; Fosse 86th  19:37.    

  GIRLS: Monticello 42, Marshall 55, Big Lake 76, Orono 95, Buffalo 114, Waconia 198, Hutchinson 202, Becker 220, Shakopee 250, Mankato East 250, Cambridge-Isanti 290, Delano 301. Bluejacket Ind.: Muehlhauser 39th 17:06; M.Oullette 63rd 17:51; Guimont 66th 17:58; Head 69th 18:04; T.Oullette 72nd 18:07; Winselman 75th 18:13; Rosenberg 85th 18:43.

Taking home nutritious & delicious Johnny Bread for top-10 placings in their divisions at the Sept. 27 St. John’s Prep Invite were Braham CC members (l-r) Logan Leavey, Amanda Otto, Rachel Eskuri and Pen Sullivan.

Braham CC

The Braham girls placed 5th and the boys were 7th at the St. John’s Prep “Johnnie Bread” Run hosted on Sept. 27.

Rachel Eskuri secured her loaf of Johnnie Bread by cracking the top-10 with an 8th-place run of 17:20. She was joined on the Bomber girls varsity by Jessica Westman (25th 18:52), Jenna Winter (31st 19:48), Sammy Patterson (42nd 21:24), Courtney Vanderport (44th 21:34), Jaimie Winter (47th 23:19) and Caitlin Richmond (50th 23:43).

Thomas Warner also left with a loaf of Johnnie Bread by placing 10th in the boys race at 19:11. Nick Jones (35th 21:23), Connor TenNapel (36th 21:33), Cody Anderson (37th 21:43), Sam Foote (41st 22:32) and Nick Chapeldaine (45th 23:08) followed.

up arrow